KONTAKT

ForGolf, s.r.o.
Suchý Riadok 21
Skalica
tel: 0907767591
napíšte nám
info@plienkovysvet.sk

Budeme radi, keď nám odpoviete akú dopravu uprednostňujete:

GSL 33% zásielkovňa 26% slovenská pošta 23% 18%

TOVAR V AKCII

NAŠA CENA EUR 8,90 (226,95 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 9,90 (252,45 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 7,00 (178,50 Kč)
SKLADOM

ODPORÚČAME

NAŠA CENA EUR 15,90 (405,45 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 119,00 (3 034,50 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 8,90 (226,95 Kč)
SKLADOM

» Typy látkových plienok

Typy látkových plienok (pre začiatočníkov)

V tomto článku sa Vám pokúsime objasniť jednotlivé typy látkových plienok, tak, aby ste nemali pochýb či na tú ktorú treba vrchné nohavičky, alebo netreba, kedy ju použiť a pomôže Vám to aj pri zostave výbavy.

Ak nie ste v látkových plienkach úplny začiatočník, alebo sa Vám nechce čítať úplne všetko, prejdite na stručný prehľad na konci článku.

Najskôr by nebolo od veci vysvetliť si, čo sú to tie vrchné nohavičky:

Vrchné nohavičky musia ísť na látkové plienky, ktoré nemajú nepremokavú vrstvu. Čiže na všetky štvorcové, viacvrtvové a nohavičkové plienky musíte dať nejaké vrchné gate. A aké?

-      PUL nohavičky – sú jednofarebné alebo so všeljakými peknými vzormi. PUL je vrstva, ktorá zabezpečuje, aby nohavičky neprepúšťali vodu, ale prepúšťali paru. To znamená, že oblečenie nezvlhne, a zadoček sa nezaparí. Určite ich zopár budete potrebovať.

-          Vlnené nohavičky alias vlniaky – sú vrchné nohavičky, ktoré nemajú PUL vrstvu, ale dajú sa nalanolínovať a tiež nebudú prepúšťať. Sú viac priedušné a veľmi dobré na noc, aby zadoček dýchal. Vlna má samočistiacu schopnosť, takže tieto nohavičky len vyvetráte a periete až keď začnu prevlhovať. Viac o lanolíne nájdete v údržbe plienok.

-          Flisové – sú určené len pre ležiace bábätká, pretože pod tlakom prevlhnú. Sú tiež priedušné, nevýhodou však je krátka doba použiteľnosti (len kým dieťa nesedí, neleží na bruchu) a  nemožno ich nalanolínovať. Ale je to fajn alternatíva k vlniakom aspoň na začiatok. My tento typ v ponuke nemáme.

Vysvetlime si aj  pojmy ako jednoveľkostné, dvojveľkostné alebo viacveľkostné plienky.

Všetky plienky okrem štvorcových sa dajú kúpiť na veľkosti podľa kíl bábätka (dve veľkosti – dvojveľkostné plienky, tri a viac veľkostí – viacveľkostné plienky), alebo tzv.jednoveľkostné – čiže máte jedny na celé plienkovanie a zmenšujete si ich zapínaním patentiek. Toho sa naozaj báť nemusíte, je to veľmi jednoduché. Ja osobne som zástancom jednoveľkostných plienok, pripadá mi to ekonomickejšie ak plienkujete prvé bábo od malička a chcete mať ešte ďalšie dieťa. Ale ak chcete plienkovať už väčšie bábo, budú vám stačiť plienky väčšej veľkosti a vyjdú Vás lacnejšie. Ak však chcete mať plienky aj pre ďalšie bábo, zadovážte si jednoveľkostné plienky.

Niektoré typy plienok nie je možné kúpiť jednoveľkostné. Napríklad naťahovacie vlniaky-  nie je možné ich zmenšovať, takže musíte vybrať vhodnú veľkosť.

So easy small So easy medium So easy large

Typy zapínaní a ich výhody/nevýhody

Plienky sa zapínajú tromi spôsobmi. Buď na suchý zips, čo netreba vysvetľovať. Potom existujú patentky, malé plastové gombičky pekných farieb, ktoré slúžia jednak na zapnutie plienky a jednak na zmenšovanie. Tretí spôsob je snappi sponka, trojcípa vecička na uchytenie novoskladu (viac pri štovrcových plienkach)  a niektorých nohavičkových plienok.

Suchý zips má obrovskú výhody v rýchlosti zapnutia, hlavne pri neposedných deťoch. Avšak niektoré suché zipsy na PUL nohavičkách môžu otláčať bruško, keď dieťa sedí. Všetko však záleží od strihu a od rozmerov bábätka. Problémom pri suchých zipsoch môže byť rýchlejšie opotrebenie.

Kým pozapínate plienku na patentky loziacemu dieťaťu, schudnete aj pol kila Laughing Ale moja osobná skúsenosť je, že tieto plienky neotlačia bruško. Keď však dávam na noc nohavičkovú plienku na patentky a na to vlniaky na patentky, celkom sa zapotím (ale moje dieťa nie je pravdepodobne vhodné ako ukážková vzorka, pretože je naozaj veľmi akčný). Preto ja osobne mám rada nohavičkové plienky na suchý zips a vrchné nohavičky na patentky, ale každý si musí zvážiť svoje okolnosti.

 

Tak a poďme na samotné látkové plienky.

Štvorcové plienky

Klasický štvorec, bavlnený, bambusový, kľudne aj ten čo ste nosili ešte vy ako miminko. (O materiáloch sa dočítate tu)

Pre najmenšie deti stačia štvorcové bavlnené plienky menších rozmerov, pre väčšie treba trošku väčšie bavlnené, alebo savejšie bambusové. Treba dať na ne vrchné nohavičky. Rýchlo schnú (večer operiete, ráno môžete použit – samozrejme ak nemáte vlhký byt, dom). Sú najlacnejšie. Ideálne na doma.

Poskladáte si ich takto:

NOVORODENECKÝ SKLAD = novosklad

 

SKLAD NA DRAKA

 

Tieto sklady zapnete  tzv. snappi sponkou.

Alebo takto ( pre staršie deti):

chlapci                                                                  dievčatá

 

Nohavičkové plienky

Sú v tvare nohavičiek, akurát sa dajú rozopnúť a zapnúť, buď suchým zipsom, alebo patentkami.  Majú zväčša viac vrstiev. Používajú sa na noc, na denný spánok.

Musia ísť na ne vrchné gate.  Schnú dlhšie (večer operiete, na ďalší večer môžete použiť – doba môže byť aj dlhšia). Periete po každom použití.

Pre úplne najmenšie miminká, ktoré často prebalujete aj v noci, by som ich na noc zatial nepoužívala, prípadne ak ich chcete používať, zadovážte si ich viacej, lebo malé bábätká kakajú do každej plienky. Pri miminkách, ktoré už kakajú viacej a menej často, pekne to kako tieto plienky zachytia, a neprejde vám na vrchné gate.

 

Kapsové plienky (kapsovky, kapsy)

Sú to vlastne PUL nohavičky s kapsou vnútri. Tou kapsou sa rozumie stay dry vrstva (vrstva, ktorá pustí dnu, ale nepustí von, takže zadoček je v suchu) našitá tak, že vzadu je prišitá a vpredu prišitá nie je. Takže máte vnútri kapsu. Tieto plienky sú väčšinou dodávané s originálnymi vkladačkami, takže vkladačku vložíte do kapsy, nasadíte plienku a hotovo. Keď je dieťa väčšie treba ich vypchať trošku viacej, ale na to už prídete časom samé.

Rýchlo schnú (za pár hodín), vkladačky však schnú dlhšie (asi ako nohavičkové plienky). Sú drahšie.  Veľmi praktické na návštevy, na krátke vychádzky (ale aj na dlhšie ak ich správne vypcháte), ak nechávate dieťa u starých rodičov, tak to zvládnu aj oni. Periete po jednom použití.

Netreba vám ich kupovať hneď na začiatku. Prípadne len jedna, dve k lekárovi, k babke atď.

 

All in one/snap in one alias AIO plienky

Tak toto je úplná látková jednorazovka – čo sa použitia týka samozrejme. Tak ako ich kupite, operiete, a nasadíte.  Sú to PUL nohavičky s vkladačkami buď našitými napevno (all in one) alebo s vkladačkami, ktoré sa dajú pripnúť a odopnúť patentkami (snap in one). Viď obr. vyššie - v zelenom rámčeku.

Cenovo sú však najdrahšie, takže neodporúčam výbavu len z týchto plienok, ale určite si nejaké časom zaobstaráte a zamilujete. Periete po jednom použití, prípadne po dvoch – môžete vymeniť savé jadro a použiť znova. Zadoček v nich je malinký. All in one schnú dlho, snap in one kratšie, keďže môžete vnútro poodopínať.

Prebalovanie s nimi tiež zvládne aj osoba nezbehnutá v modernom látkovani.

Hybridné plienky

Niektoré z vyššie uvedených plienok môžu byť tzv.hybridné. Najčastejšie sú to kapsové plienky, u ktorých buď do kapsy vložíte látkovú vkladačku, alebo na kapsu položíte jednorazovú vkladačku zo 100% celulózy, takže je odbúrateľná. Je to ideálne riešenie na návštevy, ak nechcete ťahať zo sebou kopec plienok.

 

Zaväzovacie plienky

Je to kúsok látky so šnúrkami na uviazanie. Použitie je výborné pre tých , ktorým novosklad nevyhovuje – položíte štvorcovú plienku poskladanú na obdĺžnik na zaväzovaciu plienku a nahodíte na zadoček, uviažete. Musíte použiť vrchné nohavičky.

Slúžia ako náhrada za nohavičkové plienky, avšak netesnia až tak dobre. Odporučila by som ich pre novorodencov, ktorí kakajú síce často, ale nie veľké množstvá, tak cca do dvoch mesiacov, namiesto nohavičkových plienok. Samo o sebe nesajú.

Sú lacné , rýchlo schnú, jednoduché na použitie. Samozrejme môžete ich používať kľudne aj celé prebalovacie obdobie, ale myslím že pri väčších neposedných deľoch sú lepšie nohavičkové plienky.

ZAVIAZANIE PLIENKY JE NASLEDOVNÉ:

 

 

Vkladacie plienky

To sú všetky plienky, ktoré sa používajú na vypchatie ktoréhokoľvek typu vyššie spomínaných plienok, na zvýšenie savosti, prípadne na udržanie positu sucha. Sú menších rozmerov, ale šité z viacerých vrstiev. Používate podľa potreby. Moôže byť vkladačky úzka, štvorcová (poskladá sa na tretiny), dlhá (preloží sa na polovicu) a podobne.

Separačné plienky

Sú to celulózové alebo viskózové tenučké papieriky, zväčša v rolke, ktoré zachytávajú stolicu. Takže ak sa ich rozhodnete používať, bude táto vrstva rovno na zadočku. Je nevyhnutné použiť separačky pokiaľ musíte krémovať zadoček, aby sa krém nedostal na samotnú látkovú plienku. Takže si určite zaobstarajte jednu rolku.

 

Flísové separačné plienky

Taktiež uľahčujú čistenie plienok, keďže zadržia stolicu a tá z nich ide potom veľmi ľahko dole. Zároveň udržujú zadoček v suchu, takže ich môžte použiť napríklad na noc, ako dotykovú vrstvu.

Snappi sponka

Slúži na uchytenie novorodeneckého skladu, prípadne niektorých jednoduchších nohavičkových plienok.  Použitie je veľmi jednoduché.

 

STRUČNÉ   VYSVETLENIE

Názov

Cena (približná)

Schnutie

Použitie

Veľkosť zadočku v plienke

Treba vrchné nohavičky?

Štvorcové

Lacné

Rýchle (pár hodín)

Na doma

Malá

Áno

Nohavičkové

Drahšie (10-17€)

Pomalé

Na spanie

Veľká

Áno

Kapsové

Drahšie (12-23€)

Rýchle (bez vnútra)

Von, návštevy, lekár

Rôzna, podľa množstva vkladačiek

Nie

All in one

Drahé (15-25€)

Rýchle (bez vnútra)

Von, návštevy, lekár

malá

Nie

 

Užitočné videá:

tots bots

ptit dessous

bababoo

NDE3OT