KONTAKT

ForGolf, s.r.o.
Suchý Riadok 21
Skalica
tel: 0907767591
napíšte nám
info@plienkovysvet.sk

Budeme radi, keď nám odpoviete akú dopravu uprednostňujete:

GSL 33% zásielkovňa 26% slovenská pošta 23% 18%

TOVAR V AKCII

NAŠA CENA EUR 9,90 (252,45 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 19,90 (507,45 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 7,00 (178,50 Kč)
SKLADOM

ODPORÚČAME

NAŠA CENA EUR 14,19 (361,85 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 5,00 (127,50 Kč)
SKLADOM
NAŠA CENA EUR 12,90 (328,95 Kč)
SKLADOM

» Pre nerozhodné maminy

Článok o látkových plienkach pre nerozhodné maminy

O tom aké výhody látkovanie má sa dočítate všade. Je to zdravšie, lacnejšie, ekologické. Ja sa Vám pokúsim priblížiť môj názor, laický a jednoduchý.

Keď niekomu poviem, že používam látkové plienky, pozerá na mňa buď s obdivom, alebo s hrôzou.  Obe reakcie podľa mňa pramenia v predstave  kopy špinavých plienok váľajúcich sa nám po byte, práčky, ktorá beží od rána do večera, žehliacej dosky zapratanej  štvorcovými plienkami z prvej republiky.  Rozdiel je len v tom, že jedna skupinka ľudí obdivuje, že som sa na to vôbec dala, a druhá je zhrozená, že som sa na to dala. Veď čo by dali naši rodičia za to, keby mali jednorazovky, však?!

Vysvetľovanie stále dookola, že to nie je vôbec taká katastrofa ma už pravdupovediac nebaví, ale potom si poviem, že aj ja som mala pochybnosti, tak prečo to nevysvetliť? Tak poďme na to.

Ja nie som žienka domáca. Som aktívna matka, ktorá neobsedí na zadku, a mám skvelého muža, ktorý podporí každý môj šialený nápad Kiss

Žehlenie je v mojom rebríčku najneobľúbenejších domácich prác jednoznačne na prvom mieste. Preto keď som zvažovala látkovanie, prvá  radostná informácia bola, že moderné látkové plienky sa NEŽEHLIA! Naozaj mi odľahlo, lebo po pravde, keby to tak nebolo, asi by som to celé zavrhla, a to by bola naozaj škoda, hlavne pre môjho syna.

Takže celá tá strašná starostlivosť spočíva v praní 1x za 3 dni, pričom sa s plienkami zvezú aj nejaké tie podbradníčky, bodyčka a všetky podobné záležitosti, ktoré sa do práčky zmestia.  Plienky operiem a zavesím na sušiak, alebo balkón. Priznám sa, že na sušiaku ich väčšinou mám až kým ich nepotrebujem, alebo kým nemám opraté ďalšie.  Tak si to zhrňme :

2-3 min (dať plienky do práčky) +  15 min. (zavesenie plienok )/ 2x týždenne

= cca 35min/týždenne.

Keď som zo začiatku používala jednorazovky, tak vynášanie smetí zabralo viac času a to nespomínam, že bývame na treťom poschodí bez výťahu, takže to nebola žiadna zábava.

Prejdime k samotnému použitiu. Keď už som uznala, že tá údržba plienok nie je taká komplikovaná a že teda skúsim to, zabrzdila som sa na použití. Lebo ako aj vy milé čitateľky a možno aj budúce zákazníčky  pomyslela som si , čo je ľahšie ako hodiť na zadok jednorazovku ( aj keď v pôrodnici mi aj to prišlo ako komplikovaná záležitosť). Študovala som všetky tie sklady štvorcových plienok, a čo sú nohavičkové plienky a kadejaké vkladačky , prefoldy, separačky. K tomu vrchné nohavičky, a na čo sú kapsovky???..Hlava v smútku, predo mnou kopec článkov a trvalo pár dní kým som nadobudla akú takú predstavu, aj keď na výhody jednotlivýych plienok prichádzam až postupne ich používaním. Tak som si ja – pedant, urobila vlastný súbor v počítači – nazvaný ako inak Plienky, a tam som si poukladala všetky tie vysvetlenia a nakoniec som zistila, aké to je jednoduché. Vravíte si, no to sa ti povie? Stavme sa, že po chvíli používania by ste to samé uznali WinkAle o jednotlivých typoch sa viac dočítate tu.

Tak som si nejaké tie plienky pokúpila, aj podľa seba, aj podľa názorov mamičiek na jednom nemenovanom fóre, ktoré mi veľmi pomohlo nielen pri výbere plienok, ale aj čo sa údržby týka, za čo som veľmi vďačná.

Pri prvom novosklade som sedela nad obrázkom postupu skladania a skúšala až sa mi to podarilo. Zase som musela uznať, aké je to jednoduché. Čo však už jednoduché nebolo, bolo nasadiť novosklad môjmu ukopanému synovi. Ale aj to sa podarilo. Čoskoro som však prešla na skladanie na rovno, čo zvládne naozaj aj opica, a to používam dodnes.  Nohavičkové plienky, kapsovky a AIO plienky sú ako jednorazovky, len zapnúť a je to. ( Akurát na nohavičkovú plienku musíte nasadiť ešte vrchné gate). Takže použitie? – žiaden problém.

A do tretice - financie. Nuž, nejdem tu robiť prepočty. Výbava môže byť lacná, aj veľmi drahá. Záleží od každej z Vás, aký rozpočet si môže dovoliť. Netreba kúpiť všetko naraz, lebo niektoré typy plienok využijete až pri väčších deťoch. Keďže som zo začiatku používala jednorazoky ( kým som prišla na to, že existuje aj niečo iné) viem, akú spotrebu som mala. Naozaj veľmi veľmi veľkú! Takže som si tak približne vypočítala, s ohľadom na cenu mojej látkovej výbavy, že zhruba po roku látkovania sa mi náklady začnú vracať. Ale ako vravím, niekto si vystačí so štvorcovými plienkami, ktoré nájde u rodičov na povale ( a ktoré sú vraj najkvalitnejšie) a kúpi len troje vrchné nohavičky. A niekto zainvestuje aj do drahších látkoviek. Preto porovnať náklady na jednotlivé formy plienkovania podľa mňa nemá až taký zmysel. Tento aspekt by Vás naozaj nemal odrádzať, pretože látkovať sa dá naozaj veľmi lacno.

Takže  najväčšie obavy som Vám vysvetlila a teraz by som ešte pridala aké výhody okrem tých všeobecne známych v tom vidím ja:

  • Pre čipernejšie deti, medzi ktoré patrí aj naše malé žihadlo to bola pre mňa určitá forma zábavy. Od narodenia kopal nožičkami, nezastavil sa, všetko ho zaujímalo aj keď poriadne nevidel, nespával obzvlášť veľa, takže s miminkom, s ktorým sa nedá ešte moc zahrať, bola toto taká zábavka.
  • Tie krásne vzory, obrážteky. No len si to predstavte v lete, ako si Vaše deti ležkajú, štvornožkujú alebo chodia s takou peknou plienkou! Vtedy určite nikto na Vás nebude kukať ako na bláznivú ženskú , čo používa látkovky!
  • Od 7 mesiacov dávam malého pri každom prebalení na nočník. Keďže to prebaľovanie je o trošku častejšie ako u jednorazoviek výsledok po dvoch mesiacoch je suchá plienka niekedy aj pol dňa a kakanie z 98% do šerblíka. (Tento údaj nemám štatisticky podložený, je to len môj skúsenosť). Zo začiatku to bola náhoda, ale teraz je zrejmé, že vie, na čo sa šerblík používa.  Samozrejme tento postup sa robí aj pri jednorázovkách, ale interval dávania dieťaťa na nočník je menší, keďže sa prebalľuje menej často. A samotný výsledok záleží aj od dieťaťa, ale tak no nepochválim toho nášho, keď môžem? Embarassed
  • Stávam sa viac ekologicky založenou. Nemyslite si, že pred látkovaním som bola nejaký znečisťovateľ prostredia, v podobe hádzania odpadkov na zem atď. To nie. Ale v hojnom počte som používala papierové utierky v domácnosti, igelitové sáčky a aj napriek tomu že látkové tašky vlastním už dlhšie, väčšinou som ich mala v inej kabelke, keď som šla na nákup. Teraz si na to dávam pozor, aby som nejakú tú nákupnú tašku so sebou vždy mala, namiesto papierových utierok používam rôzne handričky. Plienky ma donútili viac sa zamyslieť.

Tak to je môj pohľad na látkovanie. A uznajte, keď mi pri tom ostáva čas na tvorbu tohto eshopu, a to nezanedbávam svoje dieťa, nemôže to byť také náročné!

Poznámka:

Ste úplné začiatočníčky a vyplašili Vás slová v tomto článku, ako prefold, vkladačka, kapsovka? Žiaden strach, na každý problém, je riešenie, a jedno máme pre Vás aj my. Jednoduché a dúfame, že aj zrozumiteľné vysvetlenie k jednotlivým typom plienok.

MjhiZT