Anketa

Tovar v akcii

Naša cena 13,90 €
skladom
Naša cena 13,90 €
skladom

Blog
VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O LÁTKOVANÍ
  1. Typy látkových plienok

     Štvorcové plienky (štvorce)

Klasický štvorec, bavlnený, bambusový, flanelový, kľudne aj ten čo ste nosili ešte vy ako miminko.

Pre najmenšie deti stačia štvorcové bavlnené plienky menších rozmerov, pre väčšie treba trošku väčšie bavlnené, alebo savejšie bambusové.

Tieto plienky sú najlacnejšou verziou, veľmi rýchlo schnú a využijete ich celé látkovacie obdobie. Najideálnejšie je použitie na doma cez deň, u novorodencov ich môžete používať cez deň aj noc, keďže treba prebaľovať častejšie.

Plienky je treba poskladať do tvaru, aký vám vyhovuje (viac časť 5. Skladanie) a je nutné na ne použiť vrchné nohavičky.

Žehliť môžete ale nie je to nutné. Perú sa po každom použití.

 

Viacvrstvové plienky (prefoldy)

Sú to väčšinou bavlnené plienky v tvare obdĺžnika ušité z viacerých vrstiev. Krajné časti majú zväčša 4 vrstvy, stredná až 8 vrstiev. Skladajú sa na obdĺžnik, na výšku pre chlapcov, na šírku pre dievčatká. (viď skladanie plienok).

Môžete ich použiť samostatne s vrchnými nohavičkami, alebo aj ako vkladačku do nohavičkových alebo kapsových plienok, či do zaväzovacej plienky.

Sú lacné, ale dlho schnú. Použitie je veľmi jednoduché. Perú sa po každom použití a musíte na ne použiť vrchné nohavičky.

 

Nohavičkové plienky

Sú v tvare nohavičiek, akurát sa dajú rozopnúť a zapnúť. Majú zväčša viac vrstiev. Používajú sa na noc, prípadne na denný spánok. Taktiež ich môžete použiť keď viete, že nebudete môcť dlhšie prebaliť, napr. dlhšia cesta, návšteva a pod.

Nohavičkové plienky schnú dosť dlho, hlavne bambusové. Na to treba myslieť pri rozhodovaní sa o množstve. Odporúčame minimálne 4 kusy na noc (pri praní každý 3. deň v lete, každý 2. v zime – v zime schnú veľmi dlho). Toto množstvo je pre väčšie detičky, ktoré už nekakajú v noci.

Musia ísť na ne vrchné nohavičky. Nežehlia sa, perú sa po každom použití. Lepšiu možnosť na noc (12-13 hodín) podľa nás nenájdete.

 

Kapsové plienky (kapsovky, kapsy)

Sú to vlastne PUL nohavičky s kapsou vo vnútri. Kapsou sa rozumie stay dry vrstva (vrstva, ktorá pustí dnu, ale nepustí von, takže zadoček je v suchu) našitá tak, že vpredu je prišitá a vzadu prišitá nie je. Takže máte vnútri kapsu. Tieto plienky sú dodávané buď bez vkladačiek, alebo s originálnymi vkladačkami. Vkladačku vložíte do kapsy, nasadíte plienku a hotovo. Keď je dieťa väčšie treba ich vypchať trošku viacej, ale to nie je pravidlo – závisí od toho koľko bábätko ciká.

Rýchlo schnú (za pár hodín), vkladačky však schnú dlhšie (asi ako nohavičkové plienky) – záleží od materiálu. Sú drahšie. Veľmi praktické na návštevy, na krátke vychádzky (ale aj na dlhšie ak ich správne vypcháte), ak nechávate dieťa u starých rodičov, tak to zvládnu aj oni.

Periete po jednom použití celú plienku (nohavičky aj vkladačku). Už k nim nič viacej nepotrebujete, ani vrchné nohavičky. Nežehlia sa.

Netreba vám ich kupovať hneď na začiatku. Prípadne len jedna, dve k lekárovi, k babke atď. Uvidíte, či vám budú vyhovovať alebo sa zaobídete bez nich.

 

All in one/snap in one alias AIO plienky

Tak toto je úplná látková jednorazovka – čo sa použitia týka samozrejme. Tak ako ich kúpite, operiete, a nasadíte. Sú to PUL nohavičky s vkladačkami buď našitými napevno (all in one) alebo s vkladačkami, ktoré sa dajú pripnúť a odopnúť patentkami (snap in one).

Cenovo sú však najdrahšie, takže neodporúčam výbavu len z týchto plienok, ale určite si nejaké časom zaobstaráte a zamilujete.Periete po jednom použitíprípadne po dvoch – môžete vymeniť savé jadro a použiť znova. Zadoček v nich je malinký. All in one schnú dlhšie, snap in one kratšie, keďže môžete vnútro poodopínať, ale tiež to závisí od materiálov. Nežehlia sa. Nepotrebujete vrchné nohavičky.

Prebaľovanie s nimi tiež zvládne aj osoba nezbehnutá v modernom látkovani.

  

Vkladacie plienky

To sú všetky plienky, ktoré sa používajú na vypchatie ktoréhokoľvek typu vyššie spomínaných plienok, na zvýšenie savosti, prípadne na udržanie pocitu sucha. Sú menších rozmerov, ale šité z viacerých vrstiev. Používate podľa potreby, napríklad na noc. Môže byť vkladačka úzka, štvorcová (poskladá sa na tretiny), dlhá (preloží sa na polovicu) a podobne.

  

STRUČNÉ ZHRNUTIE

 

 

Typ

 

Cena (približná)

 

Schnutie

 

Použitie

 

Veľkosť zadočku v plienke

 

Treba vrchné nohavičky?

 

Štvorcové

 

Lacné

 

Rýchle (pár hodín)

 

Na doma

 

Malá

 

Áno

 

Nohavičkové

 

Drahšie (10-17€)

 

Pomalé

 

Na spanie

 

Veľká

 

Áno

 

Kapsové

 

Drahšie (12-23€)

 

Rýchle (bez vnútra)

Von, návštevy,

lekár

Rôzna, podľa množstva

vkladačiek

 

Nie

 

All in one

 

Drahé (15-25€)

 

Rýchle (bez vnútra)

Von,

návštevy, lekár

 

Malá

 

Nie

 

  1. Vrchné nohavičky

Vrchné nohavičky musia ísť na látkové plienky, ktoré nemajú nepremokavú vrstvu. Čiže na všetky štvorcové, viacvrstvové a nohavičkové plienky musíte dať nejaké vrchné gate.

PUL nohavičky

Sú vyrobené z polyuretánu, ktorý zabezpečuje nepremokavosť, ale zároveň je čiastočne priedušný. Takže vlhkosť neprenikne na oblečenie a zadoček sa nezaparí. Môžete si vybrať jednoveľkostné na celé plienkové obdobie (ekonomické riešenie) alebo podľa veľkostí (lepšie sedia novorodencom).

Sú tenké takže nezvyšujú objem plienky. Neperú sa po každom použití (len ak sú okakané). Stačí ich nechať „prevetrať“ a prať aspoň 1x týždenne (závisí koľko vrchných nohavičiek striedate).

Bez týchto nohavičiek sa pri látkovaní nezaobídete, jedine že by ste používali len AIO a kapsové plienky.

Odporúčame aspoň 3-4 kusy.

Vlnené vrchné nohavičky (vlniaky)

Vrchné nohavičky, ktoré nemajú PUL vrstvu, ale dajú sa nalanolínovať a tiež nebudú prepúšťať. Sú viac priedyšné a veľmi dobré na noc, aby zadoček dýchal. Vlna má samočistiacu schopnosť, takže tieto nohavičky len vyvetráte a periete až keď začnu prevlhovať (cca 1-2 mesiace). Je ich potreba lanolínovať.

Flísové vrchné nohavičky

Sú určené len pre ležiace bábätká, pretože pod tlakom prevlhnú. Sú tiež priedušné, nevýhodou však je krátka doba použiteľnosti (len kým dieťa nesedí, neleží na bruchu) a nemožno ich nalanolínovať. Ale je to fajn alternatíva k vlniakom aspoň na začiatok. Šikovnejšie maminy si ich dokážu jednoducho ušiť.

  1. Jednoveľkostné plienky alebo viacveľkostné?

Všetky plienky okrem štvorcových sa dajú kúpiť na veľkosti podľa kíl bábätka (dve veľkosti – dvojveľkostné plienky, tri a viac veľkostí – viacveľkostné plienky), alebo tzv. jednoveľkostné – čiže máte jedny na celé plienkovanie a zmenšujete si ich patentkami.

Jednoveľkostné – sú ekonomické keďže sú na celé plienkové obdobie, stačí vám menší počet (či už vrchných nohavičiek, nohavičkových plienok a pod.). Pre bacuľatejšie deti však nemusia vydržať až do odplienkovania (záleží od strihu) a na malých novorodencoch pôsobia objemne. Ak látkujete dve rozdielne staré deti, nemusíte riešiť koho je ktorá plienka.

 

Viacveľkostné – musíte počítať s väčšími výdavkami, ale za to lepšie sadnú ako novorodencom, tak neskôr príslušná veľkosť väčším deťom. Ak plánujete látkovať aj druhé dieťa, investícia sa Vám vráti. Tieto plienky sa menej opotrebujú, takže ich môžete dobre predať aj po dvoch deťoch. Hlavne novorodenecká veľkosť sa ľahko predá cez bazár.

 

  1. Zapínanie

Plienky sa zapínajú buď na suchý zips, patentkami, alebo tzv. snappi sponkou.

 

Suchý zips má obrovskú výhodu v rýchlosti zapnutia, v jednoduchosti a vo veľkom rozpätí (môžete ich zapnúť presne na obvod bruška). Avšak niektoré suché zipsy na PUL nohavičkách môžu otláčať bruško, keď dieťa sedí. Všetko však záleží od strihu a od rozmerov bábätka. Problémom pri suchých zipsoch môže byť rýchlejšie opotrebenie, v noci pri prebaľovaní zobudenie bábätka zvukom, ktorý vydáva rozopnutie zipsu. Taktiež väčšie deti si môžu suché zipsy rozopnúť.

Zapínanie na patentky je komplikovanejšie, takže ani väčšie deti si ich nerozopnú. Nemajú také rozpätie zapnutia a pri neposedných deťoch môže byť ich zapnutie namáhavé. Na druhej strane neotláčajú bruško a majú dlhšiu životnosť ako suché zipsy.

  

Snappi sponky sa používajú na uchytenie poskladaných štvorcových alebo viacvrstvových plienok, prípadne na niektoré typy nohavičkových plienok, ktoré sú bez zapínania. Ich použitie nie je nevyhnutné, avšak uľahčí vám nasadenie vrchných nohavičiek, keďže plienku udržia na bábätku.

  

  1. Skladanie plienok

Štvorcové a viacvrstvové plienky je nutné poskladať do určitého tvaru. Pri väčších deťoch stačí poskladať plienku tzv. „narovno“ - do tvaru obdĺžnika. Avšak pri menších deťoch je lepšie použiť sklad, ktorý vytvorí akoby nohavičky, ktoré sa uchytia snappi sponkou. Takéto balenie udrží riedku stolicu na plienke a uchráni vrchné nohavičky od zašpinenia. Samotný sklad nie je veľmi savý, preto je vhodné doň vložiť ešte jednu plienku poskladanú „narovno“, alebo savú bambusovú vkladačku.

Skladov, ktorými docielite aby sa zo štvorca stali „nohavičky“ , je viacero, a je len na vás, ktorý si vyberiete.

Novorodenecký sklad = novosklad

Sklad na draka

Jofold sklad

Trojuholníkový sklad

Anjelské krídla

Sklad na býka

Skladanie viacvrstvových a štvorcových plienok "na rovno"

Pre chlapcov

Najviac vrstiev je v strede, preto u chlapcov si dáme plienku pred seba zvislo. Zahneme spodok a následne boky. Plienku vložíme do vrchných nohavičiek a zapneme.

Pre dievčatká

U dievčat potrebujeme mať najsavejšiu časť v strede, preto plienku dáme pred seba vodorovne a zložíme ju na tretiny. Vložíme do vrchných nohavičiek a zapneme.

  1. Materiál

Bavlna - Vydrží časté pranie bez zmeny tvaru, ale nemá až takú savú schopnosť ako bambus napríklad. Rýchlo schne. Je náročná na pestovanie. Používajú sa pri jej výrobe chemikálie.

Biobavlna - Má rovnaké vlastnosti ako bavlna, ale pri jej výrobe je zohľadnená ochrana životného prostredia a prijateľné pracovné podmienky pre robotníkov.

Bambus - Bambus je vysoko savý a rýchlo odvádza vlhkosť od pokožky. Má antibakteriálne vlastnosti. Je priedušný, príjemný, po vypraní netvrdne. Schne dlhšie ako bavlna. Štvorcové plienky z bambusového vlákna sa vedia praním dosť zraziť

Konope - Taktiež je savejšia ako bavlna. Zadrží 100% UV žiarenia. Zabraňuje množeniu baktérií, tlmí plesňové ochorenia. Po praní je dosť tvrdé.

Polyester - Je to síce umelé vlákno, ale je lacnejšie, trvácnejšie a rýchlejšie schne, ako prírodné materiály. Pri plienkach sa s ním stretnete v rôznych formách – pri vrchných nohavičkách vo forme flísu, minky alebo polyester s PUL vrstvou. Pri vkladačkách ako mikrovláknové froté, alebo ako mikroflís (stay dry vrstva).

Najrýchlejšie schnú štvorcové plienky , mikrovláknové vkladačky a vrchné PUL nohavičky.

Najpomalšie schnú bambusové alebo konopné nohavičkové plienky a vkladačky.

Najviac saje bambus a konope.

Najmenej saje mikrovlákno.

  1. Starostlivosť

Pred prvým použitím plienky vyperte! Úplná sacia schopnosť sa dosiahne až po viacerých praniach (bavlna cca 3x, bambus cca 10x).

   Skladovanie

Plienky skladujte max. 3 dni. Odporúčame skladovať „na sucho“ – vo vedre s vrchnákom, prípadne vo vaku na plienky. Ocikané plienky len dávate do vedra (môže byť napríklad vedro od farby). Okakané plienky zbavte nečistôt, škvrnu pretrite žlčovým mydlom a jemne preperte v rukách. Následne ich hoďte do vedra k ostatným plienkam.

Môžete skladovať aj „na mokro“ – vo vedre s vodou, ktorú však meňte minimálne 1x denne. Postup je rovnaký ako pri skladovaní na sucho.

   Pranie

Prať môžete v komerčných detských pracích práškoch (lovela, batole..), v mydlovom slíze,    s mydlovými orechmi, s pracou guľou a pod. Periete všetko spolu (plienky, vrchné nohavičky, vkladačky, prípadne aj vak na plienky).

Do prania môžete pridať dezinfekciu ako Bio D, Mio fresh, ocot, tea tree alebo levanduľový esenciálny olej. Bio D a Mio fresh sa pridáva cca 1 lyžica a plienky môžete prať na 40 stupňov. Ocot môžete pridať do priehradky na aviváž do posledného plákania – zbavuje plienky zbytkov prášku. Esenciálne oleje majú antibakteriálne vlastnosti a plienky prevoňajú.

Plienky stačí prať na 60 stupňov, pri použití dezinfekcie na 40 stupňov.

Vrchné PUL nohavičky neperiete po každom použití (len ak sú pokakané). Stačí ich nechať vyvetrať a oprať aspoň 1x týždenne.

Vlnené vrchné nohavičky periete až keď prevlhujú, prípadne zapáchajú močom alebo sú okakané. Po každom praní ich musíte nalanolínovať (viď bod.2)

Keď si nie ste istá, riaďte sa odporúčaniami výrobcu.

To ako často budete prať závisí aj od veľkosti vašej výbavy, ale aj od veľkosti práčky. Pri novorodencoch je spotreba plienok vyššia a preto pri malých práčkach (4kg) bude pravdepodobne nutné prať aj každý deň, pri väčších práčkach (7kg) každé dva dni. Neoplatí sa vám kupovať kvôli tomu viacej plienok, pretože po cca 2 mesiacoch už nie je nutné prebaľovať tak často a teda aj pranie sa vám potiahne na 2-3 dni.

Bambusové vlákna nasajú viacej vody pri praní, preto ak je to možné, môžete zvoliť program s väčším množstvom vody, aby sa pri plnej práčke nestalo, že periete „bez vody“.

UPOZORNENIE!

Nepoužívajte aviváž! Nahradiť ju môžete esenciálnymi olejmi.

Mydlový slíz nie je vhodný pre polyesterové materiály (mikrovláknové vkladačky, mikroflís apod.). Upcháva póry na týchto materiáloch, čím môže spôsobiť pretekanie plienok. Preto sa jeho použitiu radšej vyhnite, ak vaša výbava pozostáva prevažne z týchto materiálov. Ak sa stane, že plienky z tohto dôvodu pretečú, namočte ich do teplej jarovej vody a následne vyperte.

Ocot sa neodporúča pre bambusové vlákna. Môže spôsobiť ich rednutie a teda postupné rozpadanie.

 

 

Sušenie

Plienky nežehlite(bavlnené môžete, ale nie je to nevyhnutné)! Nesušte na radiátore

a nohavičky s PUL vrstvou (týka sa aj AIO a kapsových plienok) nesušte ani na priamom slnku.

Sušenie v sušičke – zvoľte šetrný program (šport, outdoor – od typu sušičky). Plienky sa týmto spôsobom rýchlejšie opotrebujú, avšak vďaka rýchlemu usušeniu nepotrebujete také množstvá plienok. Ďalšou výhodou sušičky, ktorú oceníte hlavne ak bývate v oblasti s tvrdou vodou je, že plienky z nej vyberiete krásne jemné.

Sušenie na vzduchu – najlepší spôsob. Pozor však pri „preschnutí“ môžu plienky ostať tvrdé. V zime plienky schnú pomalšie (hlavne nohavičkové) preto treba počítať s väčším množstvom, alebo častejším praním.

 

  1. Doplnky k látkovaniu

   Separačné vložky

Sú to celulózové alebo viskózové tenučké papieriky, zväčša v rolke, ktoré zachytávajú stolicu. Takže ak sa ich rozhodnete používať, bude táto vrstva rovno na zadočku. Je nevyhnutné použiť separačky pokiaľ musíte krémovať zadoček, aby sa krém nedostal na samotnú látkovú plienku. Takže si určite zaobstarajte jednu rolku. Ocikané môžete oprať a použiť ešte cca 2-3x, okakané vyhodíte.

Flísové separačné plienky

Majú rovnakú funkciu ako celulózové separačky, ale naviac udržia zadoček v suchu a nevyhadzujú sa. Perú sa spolu s plienkami. Je možné si ich vyrobiť vystrihnutím z flísového materiálu, napríklad deky, alebo kúpiť hotové.

Vak na plienky

Využijete pri presunoch, návštevách, cestovaní, alebo aj doma. Slúži na odloženie použitých plienok. Odporúčam vak so zapínaním na zips, ktorý lepšie udrží zápach vnútri, ako vak, ktorý sa len sťahuje šnúrkou. Takýto vak využijete aj neskôr napríklad ak pôjdete na plaváreň, môžete doň dať mokré plavky a uteráky, prípadne pre školákov na telesnú alebo prezuvky a pod.

Extendor

Je to kúsok bavlnenej látky cca 10 cm dlhý s gombičkami ako sú na bodyčkách. Slúži na predĺženie bodynka medzi nôžkami. Túto vecičku využijete určite, obľubujú ju aj nelátkujúci rodičia, pretože zabezpečí, že dieťa bodyčko môže ponosiť trochu dlhšie a neťahá ho.

Žlčové mydlo

Používa sa na fľaky na okakaných plienkach. Plienku zbavíte nečistôt a pretriete týmto mydlom.

Dezinfekcia na plienky

Ako som už spomínala vyššie, do prania môžete pridať dezinfekčný prostriedok určený na plienky, vďaka ktorému ich stačí prať na 40 stupňov. Pridáva sa zväčša 1 lyžica do priehradky na prací prášok.

  1. Ako zostaviť výbavu a v akých množstvách

Ak ste si prešli všetky predchádzajúce body viete, čo treba zvážiť pri zostave výbavy. Takže si to zhrňme:

Budem látkovať na 100% od prvého dňa?

Pri zo stave výbavy si treba odpovedať na túto otázku. Ak je odpoveď áno, budete potrebovať kompletnú výbavu. Ak chcete látkovať len doma, postačia vám štvorcové plienky a pár vrchných nohavičiek. Ak len v noci, tak si zadovážte nohavičkové plienky a vrchné nohavičky. Alebo budete dávať látkové plienky minimálne, tak vám postačí zopár kapsových plienok.

Aké typy plienok preferujem?

Niekto nechce skladať štvorcové plienky, uprednostňuje kapsovky. Treba si uvedomiť výhody a nevýhody oboch a podľa toho sa rozhodnúť o tom, z čoho bude pozostávať vaša výbava. Odporúčam určite štvorcové plienky na deň a nohavičkové na noc. Bez plienok typu kapsoviek a all in one sa dá látkovať, ale zopár sa vám ich zíde. Ale rozhodnutie je len na vás.

Budem chcieť jednoveľkostné alebo viacveľkostné plienky?

Rozdiel už poznáte, rovnako ako plusy a mínusy. Osobne by som odporučila kupovať jednoveľkostné plienky, pri ktorých je uvedené, že sú vhodné už od napríklad 3,5kg (napríklad Rumparooz) a prípadne pre novorodenca môžete kúpiť aj novorodeneckú veľkosť (napríklad Bambiroxy).

Aké zapínanie mi vyhovuje?

Obe zapínania majú výhody, a možno v rôznych obdobiach budete uprednostňovať iné zapínanie. Pri malých bábätkách suchý zips, neskôr patentky. Preto je najlepšie si plienky kombinovať aj čo sa zapínania týka a zadovážiť si ich aj s takým, aj s takým zapínaním.

Ktoré materiály zvolím na plienkach?

Každý materiál saje, jeden lepšie iný horšie. Preto aj tu je najlepšia kombinácia plienok z rôznych materiálov. Odporúčame bambus na nohavičkových plienkach, bavlnu a bambus na štvorcových. S umelým materiálom ako napríklad mikrovlákno sa stretnete skôr pri plienkach typu all ine one a kapsovkách, ale aj tam sa dajú nájsť prírodné materiály. Niekto preferuje mikrovlákno pre jeho rýchlu schopnosť schnutia oproti napríklad bambusu.

Koľko som ochotná investovať?

Veľmi dôležitý bod. Výbava sa dá zostaviť lacno, ale aj veľmi draho. Ak máte šikovné ruky, môžete si plienky ušiť doma a výbava vás bude stáť naozaj minimum. Ak však patríte k šijacím antitalentom ako ja, neostáva vám iné, len výbavu nakúpiť. Podľa mojich skúseností, pri používaní štvorcových plienok cez deň a nohavičkových cez noc, vyjde prvotná výbava na cca 200 eur. Ak do toho pridáme nejaké kapsové plienky tak 300 eur. Je to vysoká jednorazová investícia, ale pri prepočte koľko by ste dali za jednorazové plienky, je to „zanedbateľná“ suma.

Už viem čo chcem. Koľko kusov mi treba?

Tu si ešte odpovedzme na to, ako budete plienky sušiť. Pri sušení na vzduchu budete potrebovať hlavne v zime viacej nohavičkových plienok (na noc) aspoň o jeden kus. Takže napríklad periete každý tretí deň, a máte 4 ks nohavičkových plienok – 3 sa perú, jedny sú nachystané na najbližšiu noc. Avšak v zime vám nemusia tie 3 do ďalšieho dňa uschnúť a teda nebudete mať v noci čo použiť. Preto v závislosti od toho aký vlhký byt máte, si možno v zime budete musieť dokúpiť ešte jeden kus. Je to však veľmi individuálne. Pri použití sušičky vám stačí menšie množstvo plienok.

 Odporúčaná výbava :

30 ks štvorcových plienok

3-4 ks vrchných PUL nohavičiek

4 ks nohavičkových plienok na noc

4 ks kapsových alebo all in one plienok 1 rolka separačných plienok1-2 snappi sponky na uchytenie štvorcových plienok 1 vlnené vrchné nohavičky na noc (nie je nevyhnutné)

 

Doplnky (nie sú nevyhnutné):

1 vak na plienky 2 ks extendorov

1 žlčové mydlo

1 dezinfekcia Bio D

5 ks flísových separačných plienok

1 lanolínová kúra (ak budete používať vlniaky)

 

 Celková cena 200-250 eur

NWI3ZGYx